Posted on Napsat komentář

Vejce-ano nebo ne?

Jsou vajíčka vhodná?

Vejce jsou velmi kontroverzní téma poslední doby. Dříve byly považovány za časovanou bombou plnou cholesterolu. Dnes už se na i vědci dívají jinak a říkají, že pokud to nebudeme s konzumací přehánět, rozhodně nám vejce neuškodí. Spíše naopak.

Vejce je zdrojem esenciálních aminokyselin (to jsou takové, které si tělo samo neumí vyrobit a musíme mu je dodávat prostřednictvím stravy). Jeho bílkoviny jsou velmi hodnotné a navíc vysoce stravitelné! Navíc obsahuje skoro všechny vitamíny (kromě vit. C) a mnoho minerálních látek. Vejce-je vhodné nebo ne?

A jak je to teda s tím obávaným cholesterolem? V první řadě si musíme ujasnit, že rozlišujeme 2 typy cholesterolu: LDL (to je ten, který se usazuje v cévách) a HDL (ten naopak pomáhá LDL odbourávat). A navíc si musíme uvědomit, že naše tělo cholesterol v určité míře potřebuje!

Vejce mají velmi malý vliv na cholesterol v krvi (opět ale musíme připomenout, že všeho moc škodí). Navíc přispívají k udržování správného poměru mezi LDL a HDL.

Pokud tedy trpíte vysokým cholesterolem a bojíte si dát vejce, rozhodně se bát nemusíte. Raději si odepřete výpečky, knedlíky a další tučná jídla, která vám opravdu škodí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 16 =